Ректорът връчи на доц. д-р Кристалина Георгиева почетното звание „Доктор хонорис кауза на УНСС“

вторник, 17 май 2022 8:30

 На официална церемония в аула „Максима“ на университета ректорът проф. д-р Димитър Димитров удостои с почетното звание „Доктор хонорис кауза на УНСС“ доц. д-р Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд.

Ректорът проф. Димитър Димитров с доц. д-р Кристалина Георгиева

Официални гости на церемонията бяха министър-председателят на Република България Кирил Петков, управителят на Българската народна банка Димитър Радев и зам.-председателят на Комисията по образованието и науката в Народното събрание Петър Чобанов.

Министър-председателят Кирил Петков поздравява доц. Кристалина Георгиева

„За нас Вашето звание има особена символична стойност. Вашата кариера и управлението на най-значимата финансова институция в света – Международният валутен фонд са доказателство, че от създаването си преди повече от век до днес, УНСС предава конкурентни знания и изгражда лидери“, изтъкна проф. д-р Димитър Димитров. Ректорът огласи решението на Академичния съвет за удостояване на доц. Кристалина Георгиева с най-високото почетно звание на УНСС. „Добре дошла в нашето академично семейство отново! Нека нашият сплотен дух и нашето дълбоко уважение бъдат Ваша сигурна опора в нелеката мисия да управлявате Международния валутен фонд в условията на глобална икономическа, финансова и политическа криза“, каза проф. Димитров.

Проф. Димитър Димитров

„Доц. Кристалина Георгиева не е прекъсвала никога връзката си с УНСС, независимо от заеманата позиция или институция, където е работила“, каза председателят на Общото събрание на УНСС проф. д-р Лалко Дулевски и допълни, че във всички официални биографии се отбелязва, че управляващият директор доц. Кристалина Георгиева притежава докторска степен по икономически науки от УНСС, където е преподавала като доцент през периода 1977–1993 г. „Ако сто години след създаването на УНСС трябва да дадем нови доказателства за значението на девиза на университета, то такъв пример е доц. д-р Кристалина Георгиева, която винаги ще ни напомня, че „Духът прави силата“, изтъкна проф. Дулевски.

Проф. Лалко Дулевски с доц. Кристалина Георгиева

Проф. Димитров връчи на управляващия директор на Международния валутен фонд доц. Кристалина Георгиева академичните регалии на почетното звание - свитък на старобългарски и латински език и почетния знак на УНСС. Снимка на Кристалина Георгиева е закачена на стената с удостоените с „Доктор хонорис кауза на УНСС“ в Академичната зала.

„Когато имаме хора, като доц.  Кристалина Георгиева, които са постигнали толкова много, ние трябва не само да сме горди като българи и вие трябва не само да сте горди като университет, това са хора, които създават бранда България. Ако имаме повече хора като доц. Кристалина Георгиева, брандът България щеше да бъде в друга орбита. Надявам се, че заедно и с вашия университет ще успеем да развием повече хора, които да имат подобна история, с която всички ние да се гордеем“, каза премиерът Кирил Петков и подчерта: „често казваме че е добре българите да ходят да се обучават в чужбина, но е важно да се връщат обратно. Има и друг модел, този на доц. Кристалина Георгиева, тя помага повече на страната ни отвън, отколкото ако беше тук, когато България говори през нея на европейските и световните институции - светът слуша“.

Министър-председателят Кирил Петков

В академичното си слово доц. Кристалина Георгиева отбеляза „аз като днес помня деня, в който ме приеха студентка по „Политикономия и социология“ в тогавашния Висш икономически институт, днешния УНСС, от този ден започна моето професионално пътешествие в България и по света“. Тя разказа за предизвикателствата в професионалния си път и подчерта: „2022 ще бъде много трудна година, защото влизаме в нея с криза върху криза. Първо пандемията, която все още не е отшумяла и след това войната в Европа. Това са две немислими събития. Преди да се случи пандемията никой от нас не очакваше, че световната икономика ще спре и че възстановяването ще продължи повече от две години. Но още по-страшна е войната, която има драматични последици, разбира се, първо за украинците, за тяхната икономика, която тази година ще се свие с 40%. Тя има много тежки последици за Русия, която ще се свие над 10% в икономически план, но тя има последици за целия свят, каза доц. Кристалина Георгиева и допълни, че сме взаимозависими. „Война в Украйна значи рецесия в страните, които са големи вносители на енергоносители или на храни, война в Украйна значи глад в Африка, не можем да се  справим без да работим заедно, не можем да се справим без да мислим за това, че светът е едно обединено цяло“. За това, как една държава да стане богата доц. Кристалина Георгиева цитира думите на Адам Смит: „Мир, ниски данъци и добра съдебна система“.

Доц. Кристалина Георгиева

Доц. Кристалина Георгиева беше поздравена за удостояването й с почетното звание и от управителя на БНБ Димитър Радев, проф. д.ик.н. Румен Гечев, заместник-председател на Министерския съвет и министър на икономическото развитие в периода 1995–1997 и народен представител в 44-то народно събрание и от председателя на Студентския съвет при УНСС Ангел Стойков.

„За мен е удоволствие да присъствам на връчването на почетното звание. Много пъти съм бил свидетел на огромното уважение и признание, което доц. Георгиева получава от академичните и професионалните среди от цял свят. Признанието от „свои“ винаги е по-специално, особено на нашите географски ширини, където то се получава понякога по-трудно от световното признание. Позициите, които тя е заемала и заема изискват уникална комбинация от качества – опит, експертиза“, каза управителят на БНБ Димитър Радев и акцентира: „Доц. Кристалина Георгиева притежава и  качества, които един световен политик и дипломат трябва да притежава. Тя притежава и едно друго качество, което малко от световните лидери използват на практика, това е  нейната социална чувствителност. Тя е един от малкото лидери, които доказват на практика, че има тясна връзка между целите за финансова стабилност и целите за социална справедливост. Нещо повече - тя мисли и действа стратегически и го доказва всеки един ден в работата си“, допълни Димитър Радев.

Димитър Радев

„Изключително развълнуван съм, защото с доц. Георгиева започнахме по едно и също време преподаването в катедра „Политикономия“, заедно участвахме в конкурс за доценти. Тя демонстрира завидни способности и е от полза и за МВФ, и за България. Ние се гордеем с нея и тя се гордее с нас. УНСС не е в първите 100 университета, но като отворите, за да научите за МВФ, начело на фонда е  УНСС в лицето на доц. Кристалина Георгиева“, заяви проф. д.ик.н. Румен Гечев. 

Проф. Румен Гечев

„С изключително уважение заявявам пред вас, че съм щастлив от факта, че като студент имам възможността да стоя на една сцена с човек като доц. Георгиева, която в моите очи, а съм сигурен, че и в очите на всички, е един от най-ярките символи и примери за това как възпитаниците на УНСС с много труд и постоянство могат да покоряват едни от най-високите световни върхове. Тя е пример за това как системата на висшето образование в бутикова страна като нашата ражда скъпоценни специалисти, които биват оценявани на високата международна сцена“, каза Ангел Стойков и подчерта: „нас младите, подобни примери за успели българи ни вдъхновяват и мотивират. Доц. Георгиева е пример за подражание, визионер, управленец и ние трябва да сме горди като студенти и общност на нашия университет, че в нейната автобиография стои Университетът за националното и световно стопанство. Благодаря на доц. Георгиева за това, че ще даде възможност на студентската общност да се срещнем лично с нея. Вие сте богатство и ярък пример за цялата академична общност“.

Ангел Стойков


Сред официалните гости в залата бяха председателят на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) ас.д-р Даниел Парушев, председателят на Съвета на настоятелите на УНСС доц. д-р инж. Лиляна Вълчева, ректорското и академичното ръководство на университета, членове на семейството на Кристалина Георгиева и футболистът Димитър Бербатов.

На събитието присъстваха и членовете на настоятелството - Максим Бехар, Петър Андронов и Мартин Петков, Васка Бакларова, председател на УС на ССИ, Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на „УниКредит Булбанк", Диана Митева, изпълнителен директор на Банка ДСК, Емилия Иванова, зам.-председател на Асоциацията на икономическите училища в България (АИУБ) и директор на Националната търговско-банкова гимназия, Борис Станков, Илияна Цанова, зам.-генерален директор на Генералната дирекция по бюджета в Европейската комисия, Весела Стамболийска от Световната банка, Никола Бакалов, главен изпълнителен директор и председател на УС на Fibank, Антония Нинова и журналистът Николай Кънчев. Сред гостите бе и Венета Ангелова, която е била класен ръководител на доц. Кристалина Георгиева.

Ректорското ръководство с доц. Кристалина Георгиева: доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност, проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, ректорът проф. Димитър Димитров, доц. Кристалина Георгиева, проф. д-р Мирослава Раковска, зам.-ректор по учебната дейност и доц. д-р Михаил Мусов, зам.-ректор по научноизследвателска дейност и международно сътрудничество (от ляво надясно)

Кристалина Георгиева написа в Златната книга на УНСС:

„Уважаеми проф. Димитров,

Скъпи колеги и студенти в нашата обща Алма Матер,

От сърце благодаря за високото признание – то за мен е чест и мотивация за бъдещата ми работа.

Всичко, което съм постигнала, дължа на основата, получена тук, в УНСС – наученото, но най-вече умението да се уча, навсякъде и от всички.

Най-скъпите ми спомени са от формиращите ме години и от прекрасните приятелства, създадени през тях.

В един все по-бързо променящ се свят тези приятелства остават неизменни.

С обич и признателност,

Кристалина Георгиева“

Доц. Кристалина Георгиева зае своето достойно място на Стената на славата „Преподаватели и възпитаници на УНСС – ръководители на международни и национални органи и институции“. 

Пред Стената на славата

Лидери от цял свят поздравиха доц. Кристалина Георгиева за удостояването й с почетното звание „Доктор хонорис кауза на УНСС“.

Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН: „Моята приятелка Кристалина Георгиева винаги е била неуморен застъпник. Кристалина, от името на всички твои приятели в ООН, приеми нашите най-сърдечни поздравления!“

Нгози Оконджо-Ивеала, генерален директор на световната търговска организация: „Неколцина са тези, които са дали своя принос за сферата на развитието с такава страст, устрем и интелект какъвто Кристалина демонстрира в продължение на повече от две десетилетия, откакто я познавам“.

Г-н Жозе Мануел Барозу, председател на ЕК 2004-2014 г.: „Познавам нейните способности, но също и нейната страст. Страст, която тя влага във всички, с което се захваща. Тя също винаги поставя интереса на хората на първо място. Поздравления Кристалина“.

Мелинда Френч Гейтс, съпредседател на Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“: „Поздравления, Кристалина за тази заслужена награда! Начинът, по който стратегически навигираш МВФ заслужава похвала! Но не само това – ти мобилизираш цялата глобална финансова общност“.

Всички поздравления можете да проследите във видеото.


ФОТОГАЛЕРИЯ


Прикачени файлове:

image/jpeg d85f2_кр.георг.dhc. 3.jpg - 108 KB